Friday, August 17, 2012

{frugal} friday

how to afford an adoption, part 2

source, and no, mine aren't usually so cute.


something that is very easy for husband and i to do to save money is to bring our lunches to work. this works great for us for two reasons:

1) buying lunch is expensive, and
2) we have strict dietary requirements.

let's do the math. say you want to be healthy, so you go to subway every day. you get either a $5 foot-long, or one of those $5 meals with a 6-inch. either way, you're spending at least $5 a day (that doesn't even begin to count coffee at starbucks, or the afternoon snack you just HAVE to buy). if you, like most people, work a five-day week, you're spending $25 a week on lunches alone. bump that up a (conservative) $5-10 to cover some coffees on certain days and a snack a week, you're spending upwards of $35, easily. but wait! that's just one person! we're a couple, so we'd be spending $70 a week, which is at least $280 a month. wow!

now, the lunches that we typically pack:
1 cup quinoa (about $0.30)
1 cup black beans with onion, zucchini, and peppers (about $0.70)
an orange ($0.80)
and the snacks:
1/4 cup of roasted almonds (0.50)
oatmeal ($0.34)
banana ($0.27)
larabar for husband ($0.80- sam's club)
apple ($0.40)

doing the math for that, for the two of us, it costs about $37.10 a week, which is $148.40 a month.

that's a savings of $131.60 every month, just for lunches. for us, that money goes into saving for our adoption, but you could use it to save for a down payment on a house, or to pay cash for that dream vacation you've been wanting to take!

you can find more of this series here:
part 1: one-car family

No comments:

Post a Comment